Оренбурзька порода кіз

Оренбурзька порода кіз

Даний вид кози вивели в Росії ще в 19 столітті, шляхом схрещування декількох різновидів кіз. Метою було отримати пух хорошої якості, м’який і тонкий, для виробництва одягу, в тому числі і відомого на весь світ оренбурзького хустки. Оренбурзька порода відрізняється від інших порід кіз, вони більш витривалі, оскільки в кліматичному поясі, де вони народжуються, досить мінлива погода, температура повітря може сильно змінюватися кілька разів на день.

Але тварини люблять помірний клімат і середню плюсову і мінусову температуру. Маса тіла цих козочек також в рази більше, ніж у інших порід. У холці досягають до 68-70см. В середньому самка важить близько 40-50 кг. Вага тварини може змінитися з віком, порою року, якістю і кількістю корму. У них міцний скелет, широкі кістки і голова, ноги закороткі, але кремезні, вуха досить довгі і звисають вниз.

Оренбурзька порода кіз

Кози цієї породи мають довгі роги. Шерсть однотонна, густа і довга, близько 250 – 400 грам пуху можна вичесати з однієї кози в рік, іноді близько 700 грам, і приблизно 350 грам – вовни. Якщо розділити на відсотки, то 65% всього вовняного покриву становить шерсть довга і груба, інші 35% – тонкий короткий пух. Кількість і якість залежить від віку особини, до 4 років йде підвищення продуктивності, а після 7 років – спад, в деяких випадках пух стає ламкий. Годування та догляд за тваринами також позначаються на кількості і якості вичесати пуху і шерсті. Пух трохи коротше і тонше ніж у інших порід, близько 7 – 9 см. Колір шерсті зазвичай: чорний, коричневий, сірий і іноді білий.

Пух кози оренбурзької породи не має конкурентів, він краще на вигляд, він міцніший, відмінно скручується в нитку. Попит на вовняні вироби зростає, а поголів’я оренбурзьких кіз за останній час знизилася. Тому ціна на вовняні хустки зростає. Цьому послужили попередники оренбурзьких хусток – кашмірські шалі, стоять такі вироби досить дорого і цінуються споживачами за якість і комфорт. Вироби з козячого пуху не бояться вологи, дуже теплі і красиві. Шкури кіз також використовують для вичинки дублянок або шуб. М’ясо вживається в їжу.

Оренбурзькі кози добрі не тільки для вичісування шерсті і пуху, вони також дають молоко, смачне і корисне, як і у всіх кіз. Жирність такого молока становить 3,9- 5%. Правда менше ніж інші породи, близько 150-250 літрів за півроку, поки йде лактація, народжують кози часто по двоє або троє дитинчат, тому годують козенят і “віддають” молоко на удій одночасно. Народження по двоє і троє дитинчат досить поширене, на 100 голів самок приблизно 140 козенят.

Маленькі кізоньки швидко набирають вагу і вже до 5 місячного віку мають масу як половина дорослого кози. Що стосується корму, то до ласощів вони не вибагливі, найбільше люблять зелену соковиту траву, але також їдять і листя з кущів, гілки, овочі будь-які, різну траву, в тому числі і суху, сінаж від соняшнику і кукурудзи, сипучі корми. Наявність в раціоні соковитої трави обов’язково, щоб не порушити роботу кишечника і не допустити запору.

Оренбурзька коза погано адаптується до умов інших регіонів Росії, з цієї причини, розведення цієї породи триває тільки на Південному Уралі, в Оренбурзі і в деяких прилеглих областях і селах. Міцність і якість вовни, однорідний колір, лискучий, найтонший пух, міцний стан, велика маса тіла, виживання в різко континентальному кліматі – величезні плюси. У зв’язку з цим, виведення породи пухових кіз Оренбурга є дуже цінним для країни.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Оренбурзька порода кіз