Будова вимені корови

Будова вимені корови

Молочна продуктивність корови залежить від безлічі різних факторів, таких як порода, вік і здоров’я тварини, період лактації та ін. Не менш важливе значення має форма і розміри молочних залоз корови, присутність на них видимих ​​молочних ходів. За зовнішнім виглядом молочної залози досвідчений фахівець в тваринництві може визначити чи володіє корова високою молоковіддачею або відноситься до м’ясного напрямку з низькою молочною продуктивністю.

Розташування і будова вимені

Молочні залози у корови називаються вим’ям. Вим’я розділяється на чотири молочні залози, утворюючи праву і ліву частину. Частини поділені між собою серединної перегородкою. У свою чергу, кожна половина утворена двома частками, в яких розташовані протоки для виведення молока. Закінчуються частки сосками і між собою вони ніяк не повідомляються. Ця особливість будови повинна обов’язково враховуватися при доїнні корів. Важливим моментом є звільнення від молока всіх частин вимені, так як потрапити з однієї в іншу воно не зможе.

Будова вимені корови

Вим’я розташоване в тазової області корови і міцно кріпиться на сполучної тканини і в цілому наборі підвішують зв’язок. Підтримуюча перегородка, що розділяє праву і ліву частини вимені, з віком корови стає менш міцною і вим’я має властивість відвисати.

Тканини, що утворюють вим’я корови

У будові вимені беруть участь три види тканин. Це залозиста, жирова і сполучна тканини.

Залозиста тканина утворена безліччю дрібних фолікулів, званих альвеолами. Їх внутрішня частина покрита клітинами, що виробляють молоко. Витікаючи з альвеол, молоко проходить по найтонших протоках, які з’єднуються в канали. З молочних каналів воно надходить у великі молочні ходи, а потім в протоки, сполучені з молочними цистернами. Самі цистерни закінчуються соском з розташованим в середині каналом для виведення молока. Для перешкоди безконтрольного стеканию молока цей канал має в кінці кільце м’язів, зване сфинктером. В процесі доїння сфінктер послаблює стиснення і дозволяє отримати молоко.

Жирова і сполучна тканини виконують захисні функції для альвеол. Сполучна тканина складає своєрідний опорний апарат, розташована вона безпосередньо навколо залізистої тканини, захищаючи її від несприятливого зовнішнього впливу. Вона буквально пронизана безліччю лімфатичних і кровоносних судин, нервових закінчень, що передають в центральну нервову систему різні роздратування. Саме сполучна тканина розділяє вим’я на окремі частини.

Будова вимені корови

1 – сосок; 2 – молочні протоки; 3 – нерви; 4 – сфінктер; 5 – молочна цистерна;

6 – сполучна тканина; 7 – альвеоли; 8 – вена; 9 – артерія.

Мал. Будова вимені корови

Зовні всю поверхню вимені покриває еластична шкіра з короткими м’якими волосками. У дорослих корів з високими удоями ця шкіра тонка і гладка.

Процес молокоутворення

Для запуску такого складного процесу, як молокоутворення в організмі корови, необхідно крім роботи самої молочної залози ще і функціонування інших систем і органів. Так, активну участь у виробленні молока приймають поживні речовини, що доставляються до вимені корови по сороміцької артерії і вені. Циркуляція крові по кровоносних судинах і капілярах відбувається як від підстави вимені до сосків, так і від однієї частини вимені до іншої. Пересуванню рідини по вимені сприяє лімфатична система. У підстави вимені з кожної зі сторін розташовані лімфатичні залози, до яких вона поставляє рідину.

Важливий для кількості молока гормон пролактин, що виділяється в кров і викликає посилене молокоутворення. Теплий дотик до сосок або смоктання їх телям подразнює нервові закінчення, що знаходяться на кінчиках вимені. При цьому також відбувається викид гормону, що сприяє молокоутворення.

Варто відзначити, що виробляють молоко клітини в альвеолах також синтезують в нього білки і жири з поживних речовин, які надходять з кров’ю.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Будова вимені корови