Вирощування козенят

Кози – одні із самих невибагливих домашніх тварин, ледь з’явившись на світ, вони встають на всі чотири кінцівки, без праці знаходячи сосок, а за відсутності такого з задоволенням приймають звичайну дитячу соску і пляшечку.

З’являються на світло козенята по закінченню трохи більше трьох місяців вагітності, зазвичай пологи припадають на другу половину зими, або ж весну, козенята народжуються мокрими, тому їх потрібно відразу ж загорнути в будь-яку тканину, а краще підставити на деякий час під обігрівач. Годувати новонароджених найкраще відразу ж після їх появи на світло, не забувши при цьому зцідити деяку кількість молока з вимені, так як воно може бути запеченою і нашкодити незміцнілий шлуночку малюків.

Догляд за дрібненькими козенятами досить простий, вони не потребують будь-яких особливих умов, потребуючи лише в теплому і сухому місці, свіжої підстилці і молоці. Деякі кози не приймають своїх козенят після народження, виявляючи в їх відношенні явну агресію, намагаючись вкусити, хвицнути і придавити своєю вагою, крім того, коза може неусвідомлено нашкодити козеняти, не розуміючи, наскільки крихкими і ніжними є його кістки в перші дні життя, тому тваринники рекомендують забирати приплід від самки відразу ж після народження і, помістивши їх в окрему загородку, отпаивать штучно.

Якщо ж коза веде себе по відношенню до козеняти доброзичливо і у неї є яскраво виражений материнський інстинкт, то новонародженого цілком прийнятно залишити з самкою.

Вирощування козенят

З 2-3-х тижневого віку козеня може почати пастися, більш не потребуючи постійному годуванні, яке можна при необхідності звести до мінімуму. Важливо пам’ятати, що чим більше молока споживе козеня, ніж стійкіше стане його організм до захворювань, і тим міцніше і швидше він буде рости.

Повністю відокремивши самку від її козенят можна почати підготовку її до повторного спаровування, козенят же слід помістити в окреме приміщення і відгодовувати на забій, або на отримання племінних зразків. Між 2-4 тижнями козенята слід дати таблетки від гельмінтів, оскільки велика кількість молока в організмі як можна більш сприяє їх появі. Крім того, слід стежити за тим, щоб у козенят не з’явились воші та інші паразити.

Вирощування козенят

Важливо пам’ятати ще й те, що різка зміна корму може негативно вплинути на незміцнілі шлунки козенят, викликавши у них отруєння, наслідки якого не можна передбачити.

Кращими кормами для козенят, відібраних від кози, є сухі суміші і сіно, з великою обережністю слід їх годувати зеленими травами і овочами, а також зеленим листям. Козенята прекрасно почувають себе на свіжому повітрі, тому якщо окот стався влітку, відгороджувати молодняк від інших кіз в сараї, з тим, щоб вони не мали можливості потрапити на вулицю разом з іншим стадом, не слід. Не варто прив’язувати козенят за шию до кілочка, або огорожі, граючи, вони можуть заплутатися в мотузці і загинути.

Відразу ж після народження до козенята слід покликати ветеринара, щоб той зробив їм необхідні в цьому випадку щеплення і справив необхідний огляд. З 4-х місячного віку козенят слід розділити за статевою ознакою, так як саме в цей час у кіз можна спостерігати перші ознаки полювання, до якої ні самки, ні самці виявляються не готовими. Щоб уникнути ранніх покриттів і вагітностей самок і самців поділяють і вирощують до досягнення ними статевої зрілості окремо. Рання вагітність може загрожувати самці загибеллю, досить часто приплід від такої вагітності народжується мертвим, або занадто ослабленим, щоб бути життєздатним.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)

Вирощування козенят