Кастрація козлів – способи і запобіжні заходи

Кастрація – видалення статевих залоз самців домашніх тварин, з тим, щоб вони більше не могли виробляти запліднення самок. Кастрація козлів – досить проста і практично безболісна для самої тварини операція, виробляти яку повинен виключно досвідчений ветеринар в умовах стаціонару і з використанням засобів знеболення та знезараження.

На відміну від інших тварин, козлів прийнято каструвати у віці 3-4 років, тобто тоді, коли статеві залози самця стають нездатними до відтворення здорового насіння, але при цьому є можливість продати тварину на м’ясо. Кастрація проводиться двома способами – відкритим і закритим, кривавим і безкровним методом.

Криваві методи кастрації

Перш ніж приступити безпосередньо до видалення яєчників, необхідно дати тварині знеболююче, для чого невеликим шприцом в мошонку, або ж прямо в семенник слід ввести не менше 10 мілілітрів 3% розчину новокаїну, або ж будь-якого іншого знеболювального. Важливо розуміти, що будь-які дії з статевими залозами тварині приємні не будуть, тому його слід як слід зв’язати і утримувати в крижово-спинному положенні аж до закінчення операції з видалення яєчників. Знеболюють не всіх козлів, а тільки дуже старих, молоді козли добре переносять процедуру і після звичайного протирання яєчок спиртовим розчином, або ж йодом.

Кастрація козлів   способи і запобіжні заходи

Приступаючи до видалення яєчників закритим способом, ветеринар повинен підготувати місце її проведення – ножицями для стрижки вовни видалити всю шерсть з яєчок, змастити мошонку спиртовим розчином йоду. Після описаних вище маніпуляцій ветеринар повинен відтягнути шкіру на мошонці і все тими ж ножицями зрізати її верхню частину, намагаючись не пошкодити яйця, щоб позбавити козлика від зайвого болю.

Як тільки яйця виявляться звільненими від прикривала їх шкури, необхідно провести на них кілька поперечних і поздовжніх розрізів, діставши, таким чином, семенник, і видавав залишки насінної рідини. Важливо, щоб у відкрилася рану не потрапила інфекція тому потрібно відразу ж натягнути до межі насіннєвий канатик і зробити кілька невеликих, але міцних стібків у самого його кореня, потім відрізати порожнє вже яєчко і присипати порошком стрептоциду. Даний спосіб кастрації є найбільш болючим і кривавим, тому використовується вкрай рідко.

Кастрація козлів   способи і запобіжні заходи

Велика частина ветеринарів каструє козлів, використовуючи ті ж прийоми, що і при кастрації великих биків, вважаючи за краще проводити відкритий спосіб кастрації закритому. Кастріруя козла відкритим способом, слід зробити кілька поздовжніх розрізів мошонки гострим скальпелем і, видавивши семенник, перерізати насіннєвий канал.

Безкровна кастрація маленьких ягнят

Маленьких тварин найчастіше каструють безкровним способом, використовуючи щипці Телятникова. Приступають до операції тільки після досягнення тваринам двотижневого віку, для її здійснення ветеринара слід захопити насіннєвий канал щипцями, і різко перекусити його, про що повідомить характерний хрусткий звук. Проробляти процедуру можна на одному місці тільки один раз, тому якщо з першого разу перекусити канал не вдасться, слід перемети щипці вище і спробувати знову. Ці ж дії проводять і відносно другого яєчка. Завершивши операцію необхідно знезаразити невелику ранку і стежити за тим, щоб в неї не потрапив бруд, що обов’язково призведе до зараження.

Ще одним безкровним способом кастрації козлів є еластрація, що проводиться, також на третьому тижні життя тваринного і передбачає надягання на мошонку і насінники спеціального кільця, що перешкоджає виробленню сперми і веде до втратою яєчниками своїх функцій. На подальше зростання козла операція не впливає.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Кастрація козлів – способи і запобіжні заходи