Вулик-лежак

Прототипом горизонтальних лежаків є вулики – колоди. Бджолині гнізда в них розташовані в горизонтальному положенні. Корпуси лежаків мають вигляд прямокутних ящиків, в яких підвішені від 12 до 24 рамок для гнізд. Літки для бджіл зазвичай влаштовують у фасадній стіні.

Вулик лежак

Позитивні особливості лежаків .

Доглядати за бджолами в них набагато легше, ніж в багатокорпусних вуликах. Невеликі корпусу своєю компактністю зручніше для транспортування в межах ділянки і, при кочування, з однієї пасіки на іншу. Корпуси піднімати і міняти місцями, як в вертикальних вуликах не потрібно, а тому менше загиблих бджіл.

Є можливість тримати в них одну головну сім’ю і одну – дві маленькі.

В лежаках легко очистити денця, а також виготовлення їх не вимагає великих грошових витрат.

Конструкція вулика

Для будівництва вуликів вибирають м’яку деревину: сухі смерекові дошки, ялинові, з липи або тополі. Для утеплення вуликів деякі бджолярі роблять додаткову обшивку їх корпусів.

Корпуси вуликів іноді поділяються на два незалежних відділення з окремими вічками. Стінки його виконують з деревного матеріалу методом в шпунт, а скріплюють стінки одна з іншого за допомогою цвяхів.

Верхні льотки роблять круглими, на відстані від верху вулика в 60мм. Якщо стінки корпусу довгі, то їх обладнають чотирма вічками, по парі з різних сторін вулика: один вгорі, інший внизу. Біля кожного прикріплюють прилітну дошку.

Денце вулика виконують у формі знімного щитка з дощок, що мають товщину 35- 40мм. При цьому до нього кріплять прилітну дошку, яка повинна виступати від донця на 50мм. Прилітну дошку у деяких випадках роблять цільну з денцем.

Піддашник вулика повинен відповідати розміру корпусу. Висота його зазвичай 80 – 90мм. Він служить вмістилищем для утеплення і фіксує дощечки стелі. Під час переміщення бджіл у ньому розташовують кочове сітку. Він служить для вентиляції будиночка і в ньому ставлять верхню годівницю при підгодівлі бджіл.

Стеля. Окремі дощечки складаю в стелю, розміщуючи їх зверху корпусних рамок або спеціальної купленої надставки. Часто замість стелі використовуються відрізки полотна.

Дах. Зверху вулика обладнується плоска, односхилий або двосхилий дах. Вона складається з рами, на якій закріплені один або кілька дощатих щитів. Розміри рами повинні відповідати верхньому периметру площі корпусу і подкришника або надставки.

Дах вулика надаватися або внахлест, або “в прочуханку” Вона повинна бути легкою і міцною. Деякі пасічники кріплять дах за допомогою петель, щоб вона відкривалася на зразок скрині. Щитки роблять виходять за краї корпусу вулика на 5 – 55 мм. Верх щитів оббивають, або просто накривають металевими листами.

Розділову діафрагму – дошку вставляють в цілях скорочення площі гнізда для сім’ї бджіл. У багатокорпусному вулику її роблять рівній внутрішньому розміру корпусу.

Внутрішньовуликові годівниці виготовляють і застосовують для підгодівлі бджіл лікувальними засобами. У бічній годівниці вміщається 3,5 літра корми, а в верхніх – від 1 до 3 літрів. У годівницях облаштовують перегородки, які поділяють площа на секції для проходу бджіл до їжі і для корму.

Ставлять вулики лежаки на бруски висотою не менше 20 см від землі. Місце для їх розташування не повинно бути відкритим для палючих сонячних променів.

Недоліки вуликів-лежаків

Бджолина сім’я розвивається в горизонтальному положенні, що порушує фізіологічні і біологічні потреби бджіл.

Досить нелегко розширювати гнізда вощину рамками, при цьому виникають втрати бджіл.

У горизонтальних лежаках відбувається недостатній повітряний і газовий обмін, що негативно впливає на здоров’я бджолиних сімей.

Горизонтальні вулики займають набагато більше площі пасіки в порівнянні з вертикальними багатокорпусними вуликами.

Вулик лежак

Вулики лежаки з надставками

Вони вважаються комбінованими.

Навесні бджолині гнізда розширюються горизонтально до заповнення всієї площі, потім зверху до них прикріплюють надставки – корпусу, які заповнюють низькими рамками глибокими осередками.

Бджоли складують в цих корпусах свій мед. Використовують надставки для того, щоб відокремити медові стільники від стільників, в яких знаходиться розплід. Використання надставок полегшує пасічнику роботу з відбору меду, а так само забезпечує отримання меду вищої якості.

Вулики з надставками доцільно використовувати там, де можна зняти великий урожай меду, а також на віддалених, рідко відвідуваних бджолярам пасіках.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Вулик-лежак