Як одомашнили коня

Як одомашнили коня

Як одомашнили коня

Кінь – одне з перших тварин, яку вдалося приручити людині, після собаки і кішки. Історія приручення коня сягає корінням в глибоке минуле, свідченням чого є наскальні написи і малюнки, що датуються приблизно 15 000 роком до нашої ери. Завдяки тому, що подібний прояв людської творчості було знайдено в скельних печерах Європи, сучасна людина отримав можливість дізнатися, що його далекі предки почали приручати кінь ще в той час, коли самі перебували в стані родової громади.

Приручення коня зіграло, мабуть, найважливішу роль в житті людини, адже тільки за допомогою цієї тварини людині вдалося освоїти деякі види ремесла, зайнятися скотарством і військовою справою. Кінь на довгі тисячоліття стала другом, помічником, робочою силою і джерелом їжі для багатьох поколінь людей. На наскельних малюнках добре видно, що на коня накинута мотузка, за формою відповідна сучасної вуздечці, що свідчить про те, що тварина в цей час вже була одомашнена.

І все ж, як насправді проходив цей тривалий процес? Швидше за все, ще в ті часи, коли племена людей ділилися на мисливців і збирачів один з мисливців підстрелив доросле кобилу з лошам і заради забави залишив малюка у себе.

Поступово люди зрозуміли, що при належному догляді маленький лоша виростає у доросле кінь, але при цьому абсолютно не боїться людини, оскільки виріс в людському стаді. Велику роль в приручення коня зіграв також досвід з дрібними рогатими тваринами – козами і вівцями, яких людина приручила кількома тисячоліттями раніше. Кінь виявилася самим примхливим і волелюбним тваринам, одомашнити яке було зовсім не просто. Довгий час люди не розуміли, як можна не тільки приручити одну тварину, а й отримати від нього вже домашню худобу, тому на самок жереб’ят полювали спеціально, щоб роздобути потомство.

Вважається, що сідло на коня людина одягнула після її приручення ще не скоро, використовуючи виключно в якості їжі і як тяглової скотт. Як насправді людям вдалося осідлати коня нікому достеменно не відомо, оскільки ні записів ні інших свідчень того часу не збереглося, відомо тільки одне – в епоху будівництва пірамід і найбільших фараонів Єгипту коней вже використовували щосили. Коні були і в Вавилоні, ще в 3000-тисячному році до нашої ери, та й в інших стародавніх країнах, тому по праву можна вважати, що предків сучасного коня слід шукати на Сході і в Азії. Найдавнішою з відомих порід вважається арабська, саме її в стародавньому світі визнавали найбільш цінною і дорогої.

Крім того, вчені вважають, що всі коні на землі мають 4 спільних предків:

1. Лісову кінь;

2. Азіатську кінь;

3. Тарпана;

4. Європейського коня.

Від лісових коней відбулися возні північно-європейські коні, азіатські коні стали предками для сучасних аравійських і ахалтекінських порід, тарпан вважається предком коня Пржевальського і монгольських породистих коней. Еволюціонувавши перераховані породи коней дали численне потомство, яке за зовнішнім виглядом зовсім перестало бути схожим на своїх предків.

Отже, одомашнення коня стало одним з найбільших досягнень людини розумної.
Як одомашнили коня